Usuwanie rozstępów – jak przywrócić skórze gładkość?

Jasiek
grudzień01/ 2022

Rozstępy mogą pojawić się nagle, a ich usunięcie nie jest łatwe. Poznaj najskuteczniejszą metodę – laserowe usuwanie rozstępów.

Usuwanie rozstępów, czyli jak przywrócić swojej skórze gładkość?

Rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele w okresie dojrzewania, po ciąży oraz po każdym gwałtownym wzroście ciała. W wielu przypadkach trudno ich uniknąć, a jeszcze trudniej – usunąć. Istnieją jednak skuteczne rozwiązania tego problemu estetycznego. Jednym z najlepszych jest laserowe usuwanie rozstępów.

Jak powstają rozstępy?

Rozstęp to forma blizny, która powstaje, gdy skóra zbyt szybko się rozciąga. Na skutek tego uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe. Rozstępy przybierają kształt linii, smug lub prążków. Najczęściej pojawiają się na brzuchu (u kobiet w ciąży), pośladkach, biodrach, piersiach, plecach, ramionach. Na początku bywają czerwone, fioletowe, różowe lub brązowe. Ciemne smugi zwykle z czasem blakną i przybierają biały kolor. Rozstępy zmieniają również teksturę skóry, pozostawiając wgniecenia wzdłuż pofałdowanych linii.

Do najczęstszych przyczyn rozstępów należą:

  • ciąża,
  • szybki wzrost masy ciała,
  • szybki rozrost mięśni,
  • szybki wzrost ciała w okresie dojrzewania,
  • źle dopasowane, zbyt duże implanty piersi,
  • miejscowe stosowanie kortykosteroidów.

Ponieważ rozstępy tworzą się głęboko pod skórą, bardzo trudno jest je całkowicie usunąć. Są w stanie poradzić sobie z nimi jedynie specjalistyczne lasery, takie jak Discovery Pico.

Usuwanie rozstępów laserem pikosekundowym

Laserowe usuwanie rozstępów to zabieg medycyny estetycznej, który wykonywany jest przez lekarza i poprzedzony jest konsultacją lekarską. Istnieje kilka rodzajów laserów skutecznych w usuwaniu tego rodzaju zmian skórnych. Specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach w celu leczenia rozstępów stosują m.in. laser pikosekundowy Discovery Pico. Procedura nie wymaga znieczulenia. Ciało chłodzone jest strumieniem zimnego powietrza. Zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu zewnętrznej warstwy skóry (w miejscu, w którym pojawiają się rozstępy), aby pobudzić restrukturyzację tkanki. Wiązka światła laserowego stymuluje wzrost nowych włókien kolagenowych. Zwiększenie ilości kolagenu w skórze powoduje ostateczną redukcję rozstępów.

Rezultaty usuwania rozstępów pojawiają się stopniowo. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów laserowych. Wraz z postępującą odnową kolagenu w skórze rozstępy stają się płytsze i mniej widoczne. Liczba potrzebnych zabiegów zależy od nasilenia rozstępów i rodzaju używanego lasera. Plan leczenia ustalany jest przez lekarza medycyny estetycznej podczas konsultacji poprzedzającej zabieg.

Zalety laserowego usuwania rozstępów

Domowe metody usuwania rozstępów są w większości przypadków mało skuteczne. Samodzielne leczenie tak zaawansowanych zmian skórnych jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Kremy na rozstępy nawilżają skórę, poprawiają jej elastyczność i w pewnym stopniu mogą zapobiec powstawaniu rozstępów, ale nie sprawią, że istniejące rozstępy staną się niewidoczne. Laser usuwa rozstępy poprzez intensywną stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych. Dzięki temu wpływa na poprawę struktury skóry i wygładzenie rozstępów niezależnie od ich umiejscowienia i wieku.

Laseroterapia to jedyna, nieinwazyjna metoda usuwania rozstępów, która jest w stanie poradzić sobie z utrwalonymi, białymi „prążkami”. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest zazwyczaj wykonanie większej liczby zabiegów niż przy rozstępach czerwonych, czyli świeżych. Trzeba przy tym pamiętać, że po zastosowaniu lasera rozstępy nie zawsze znikają całkowicie. Często efektem zabiegu jest tylko ich redukcja, a nie całkowite usunięcie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznym usuwaniu rozstępów, skontaktuj się ze specjalistami medycyny estetycznej z katowickiej Kliniki Miracki.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/