Najważniejsze federacje bokserskie i ich znaczenie

Jasiek
czerwiec06/ 2024

Boks zawodowy jest sportem pełnym pasji, rywalizacji i historii. W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin nie jest on zarządzany przez jedną światową federację, ale przez kilka organizacji, które nadają tytuły mistrzowskie i organizują walki na całym świecie. Jakie są te najważniejsze? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

WBA i WBC

World Boxing Association, znana pierwotnie jako National Boxing Association, została założona w 1920 roku w stanie Rhode Island w USA. W 1962 roku zmieniono nazwę na World Boxing Association. WBA jest najstarszą z czterech głównych federacji i ma swoje obecne siedziby w Wenezueli. Pierwsza walka zorganizowana przez WBA odbyła się w 1921 roku i była to walka pomiędzy Jackiem Dempseyem a Georgesem Carpentierem. Wśród znanych mistrzów WBA znajduje się Joe Louis, który dominował w wadze ciężkiej przez wiele lat.

World Boxing Council (WBC) została założona w 1963 roku w Meksyku. WBC szybko zyskała reputację dzięki promowaniu walk z udziałem takich gwiazd jak Floyd Mayweather, Manny Pacquiao i Hasim Rahman. WBC jest znana z doskonałego zarządzania i marketingu, chociaż miała również swoje trudne momenty, jak np. sprawa sądowa z Graciano Rocchigianim, która prawie doprowadziła do bankructwa federacji w 1998 roku. Jednak dzięki porozumieniu finansowemu udało się uratować organizację.

IBF i WBO

International Boxing Federation (IBF) powstała w 1983 roku z przekształcenia regionalnej organizacji United States Boxing Association (USBA). Po przegranej w wyborach na przewodniczącego Bob Lee założył IBF, która szybko stała się jedną z czołowych federacji bokserskich na świecie. Pierwszym mistrzem świata IBF był Marvin Camel, były mistrz WBC w wadze ciężkiej. W 1999 roku IBF przeżywała kryzys związany z oskarżeniami o korupcję i malwersacje, które doprowadziły do skazania Boba Lee na karę więzienia.

World Boxing Organisation (WBO) została założona w 1988 roku w San Juan, Puerto Rico przez grupę biznesmenów niezadowolonych z zasad i systemu oceniania WBA. Pierwszym znaczącym wydarzeniem WBO była walka Thomasa Hearns z Jamesem Kinchenem. Choć WBO nie jest jeszcze tak powszechnie uznawana w USA, jak pozostałe trzy federacje, to dzięki takim postaciom jak José Torres, była mistrz świata wagi półciężkiej, zyskała na znaczeniu i prestiżu.

Wraz z rosnącą popularnością boksu zawodowego, zakłady bukmacherskie stają się nieodłącznym elementem tego sportu. Fani boksu mają możliwość obstawiania wyników walk, co dodatkowo zwiększa emocje towarzyszące pojedynkom. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić eksperckie typy dostępne na stronie https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/.