Twierdza Świnoujście — historia warta poznania

Jasiek
marzec15/ 2023

Świnoujście — dawniej pruska twierdza, której głównym celem była obrona jednego z najważniejszych portów. Ze względu na strategiczne położenie historia tych terenów już od czasów Mieszka I była niezwykle burzliwa. Na przestrzeni wieków miastem rządzili m.in. Duńczycy, Szwedzi i Niemcy by po latach znów znalazło się w granicach państwa polskiego.

Świnoujście kwatery — noclegi i zwiedzanie fortów

Na poznawanie zabytków Świnoujścia najlepiej zarezerwować sobie kilka dni. Samo zwiedzanie fortyfikacji zajmuje kilka godzin, a to nie wszystko, co miłośnikom historii ma do zaoferowania miasto. Planując zwiedzanie trzech dostępnych fortów Twierdzy Świnoujście kwatery warto poszukać w pobliżu. Fort Anioła, Fort Gerharda oraz Fort Zachodni leżą stosunkowo blisko siebie a miasto dysponuje bogatą bazą noclegową.

W fortach, które są udostępnione dla zwiedzających, oglądać można ekspozycje muzealne opowiadające o historii twierdzy i portu Świnoujście. Tam, gdzie jest to możliwe, warto zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, dzięki czemu poznamy nie tylko tajemnice, które kryją dziewiętnastowieczne mury, ale również codzienność pruskich żołnierzy, którzy tutaj służyli.

Podziemne Miasto i inne atrakcje

Jedną z najciekawszych atrakcji Świnoujścia, obok zespołu pruskich fortyfikacji, jest tajemnicze Podziemne Miasto leżące na wyspie Wolin. Jest to system podziemnych schronów połączonych kilometrowym korytarzem. Zbudowane w latach trzydziestych XX wieku i wielokrotnie modernizowane, początkowo pełniło funkcje obronne bazy wojskowej Kriegsmarine. Po wojnie znalazło w rękach sowietów a później armii polskiej. Dziś kompleks można zwiedzać z przewodnikiem, poznając jego szczegółową historię.

Zwiedzając Świnoujście, nie można pominąć najwyższej w basenie Morza Bałtyckiego latarni morskiej. Mierząca prawie 68 m budowla została postawiona w XIX stuleciu. Po licznych remontach i pracach modernizacyjnych latarnia działa do dziś, a od 2020 roku można ją zwiedzać. Panorama, która roztacza się z tarasu widokowego, robi duże wrażenie, zwłaszcza na tych, dla których przebywanie na wysokości bywa nieco stresujące.

Świnoujście to świetny pomysł na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. Ogrom atrakcji, bogata baza noclegowa z licznymi kwaterami dostępnymi dla turystów zachęca, aby odwiedzić to leżące na wyspach miasto.