Trzy główne cechy seriali tureckich

Jasiek
listopad10/ 2022

W Polsce w ostatnich latach prawdziwą furorę robią tureckie seriale. Zwłaszcza Telewizja Polska w nich gustuje i wykupuje kolejne produkcje z kraju nad Bosforem. W czym tkwi popularność tych produkcji? Dlaczego Polacy tak chętnie oglądają tureckie seriale? Postaramy się wyjaśnić ten fenomen.

Co wpływa na rosnącą popularność tych seriali?

Tureckie seriale są popularne z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze cechy tych seriali, które sprawiają, że są one tak chętnie oglądane.

  1. Inny, egzotyczny świat. Oglądając tureckie seriale widzowie obserwują inną rzeczywistość. Chodzi przede wszystkim o kulturę, obyczaje, wiarę. Większość Turków to oczywiście Muzułmanie. W serialach tych jest bardzo dużo powiązań do tamtej religii. Co więcej, do tego dochodzą piękne domy, ubiór aktorów, tureckie miasta, m.in. Stambuł. To wszystko sprawia, że przenosimy się nieco w inny świat.
  2. Wolne tempo – nie wiadomo do końca, czy to zaleta, ale prawdopodobnie tak. Seriale tureckie są mocno rozciągnięte w czasie. Akcja toczy się powoli. Aktorzy mają jakby spowolnione ruchy. Niekiedy cały odcinek potrafi być skoncentrowany wokół jednego wątku, jednego mieszkania. Co ciekawe, jeden odcinek serialu w Turcji może trwać nawet do dwóch godzin! W Polsce to nie do pomyślenia, dlatego też odcinki są dzielone. Jedna część w Turcji to na przykład dwa odcinki w Polsce.
  3. Prostota i absurdalność – tureckie seriale są momentami dość banalne, proste. Ale czy to nie jest ich atut? Cechuje je też naiwność głównych bohaterów. Pojawiają się także wątki miłosne, obyczajowe, kryminalne. Widzowie to lubią.

 

Warto podkreślić, że seriale tureckie nie podbiły tylko serc polskiej widowni. Są popularne w całej zachodniej Europie. To istny fenomen. Jest to także związane z faktem, że coraz więcej osób jeździ na wakacje do Turcji. Traktują więc oglądanie tych seriali, jako swego rodzaju przedłużenie wakacji, lub przywołanie wspomnień z wakacji. To wszystko sprawia, że są one coraz bardziej popularne i coraz więcej osób je ogląda.