Sport odpowiedni dla każdego – jazda konna

Jasiek
styczeń15/ 2021

Chcąc nieco więcej czasu spędzać aktywnie i zadbać o własne zdrowie warto zdecydować się na regularne uprawianie sportu – mówią lekarze i rehabilitanci. Jest to szczególnie polecane osobom aktywnym zawodowo, które wiele czasu spędzają przed monitorami komputerów – sport pozwoli im nie tylko uelastycznić ciało, ale też wzmocnić mięśnie i popracować nad kondycją.

W poszukiwaniu idealnej dyscypliny sportowej

Wśród licznych dyscyplin jedną z chętniej wybieranych w ostatnim czasie jest bez wątpienia jazda konna. Olbrzymia ilość stadnin i stajni blisko dużych i średnich miast sprawia, że sport ten stał się znacznie bardziej dostępny. Atutem jeździectwa jest również to, że naukę możemy rozpocząć praktycznie w każdym wieku – kluczem jest znalezienie dobrego instruktora, który wprowadzi nas w tajniki hippiki. Istotne jest stworzenie planu treningów oraz dopasowanie ich intensywności do naszego wieku i potrzeb. Jak przygotować się do jazdy konnej?

Niezbędne ubranie do jazdy konnej

Chcąc bezpiecznie i komfortowo czuć się podczas nauki jazdy konnej przede wszystkim niezbędny jest kask jeździecki. Kaski tworzone są z tworzyw syntetycznych o podwyższonej odporności na uszkodzenia czy ścieranie, dodatkowo posiadają one niewielkie daszki, które chronią nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Kaski posiadają regulowane paski, które powinny być zawsze zapięte pod szyją – tylko w ten sposób skutecznie chronimy naszą głowę w czasie upadku. Elementem niezbędnym podczas jazdy konnej są również odpowiednie buty – warto wybrać jeździeckie sztyblety, czyli buty sięgające za kostkę. Obuwie takie pozwoli na zachowanie komfortu i stabilne utrzymywanie stóp w strzemionach, ochronę kostek przed uderzeniami. Uzupełnieniem stroju mogą być elastyczne, dopasowane bryczesy.