Nowa aplikacja zdecentralizowana

Jasiek
czerwiec14/ 2022

Blockchain development services sprawiają, że świat zdecentralizowanych aplikacji wciąż się rozwija. Nie tylko, jeżeli mowa jest o aplikacjach, które już istnieją. Wciąż powstają nowe produkty, które użytkowane są przez wiele osób.

Dapp – co to?

Wiele osób zadaje sobie pytanie “How to make a dapp?”. Odpowiedzi na to pytanie pomoże udzielić 10Clouds – firma specjalizująca się w technologii blockchain. Warto jednak odpowiedzieć na to, czym jest sam Dapp i czego można się po nim spodziewać.

Otóż jest to kolejna, zdecentralizowana aplikacja, która pozbawiona jest jednostki nadzorującej. Można powiedzieć, że jest to publiczna baza danych do jakiej wszyscy mają dostęp. Aby mogła działać w pełni sprawnie, potrzebne są specjalne tokeny, jakie zostają wygenerowane specjalnie dla tej aplikacji. Blockchain development sprawił, że Dapp ma możliwość bazowania na własnym kodzie backendowym – w przeciwieństwie do innych, zdecentralizowanych aplikacji.

Główne cechy Dapp

Blockchain software development pozwolił m.in. na to, że w chwili obecnej mówi się o takich usługach, jak blockchain application development. Co jednak blockchain development dał Dapp? Otóż jest to zdecentralizowana aplikacja, która wyróżnia się takimi cechami, jak:

  • system motywacyjny – własny, przystosowany tylko i wyłącznie do potrzeb użytkowników, jacy bazują na Dapp, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową;
  • decentralizacja – opierająca się w całości na strukturze łańcucha bloków;
  • open – source – czyli mówiąc po polsku otwarto źródłowość, kod źródłowy widoczny jest dla wszystkich użytkowników sieci;
  • algorytm lub protokół – Dapp jest w stanie samodzielnie go wygenerować. 

Rodzaje Dapp

Jak stworzyć coś, jeżeli do końca nie wiadomo, który Dapp ma powstać finalnie. Istnieją bowiem trzy główne rodzaje Dapp:

  • typ 1, który w całości oparty jest na własnej technologii Blockchain,
  • typ 2, które bazują na pierwszym typie, ale muszą mieć one protokoły, a także tokeny, dzięki czemu mogą swobodnie działać,
  • typ 3, bazuje na typie drugim, są one już jednak protokołami, będącymi w stanie samodzielnie wyemitować potrzebne tokeny.

Czy to ma sens?

Wiele osób zastanawia się nad przyszłością Dapp. Trzeba powiedzieć, że rysuje się ona w różowych barwach. Podobnie, jak wiele innych, zdecentralizowanych aplikacji, które znajdują się w ciągłym użytkowaniu. Powodem tego jest po prostu lepsza funkcjonalność, którą są w stanie zapewnić zdecentralizowane aplikacje, jakie wciąż będą ulepszane.