Na co zwrócić uwagę, dobierając kask na motocykl?

Jasiek
kwiecień16/ 2020

Wiosna niektórym kojarzy się z kwitnącymi kwiatami, śpiewem ptaków i nadchodzącą miłością. Inni zaś mają zgoła odmienne skojarzenie: wiosna to wszak rozpoczęcie sezonu motocyklowego! Jeżeli i Ty jesteś miłośnikiem śmigania na jednośladzie i zastanawiasz się, jaki kask motocyklowy kupić – przeczytaj, jak wybrać odpowiednio dopasowany i bezpieczny sprzęt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Po co Ci kask motocyklowy?
  • Jakie są podstawowe rodzaje kasków motocyklowych?
  • W jaki sposób wybrać kask na motocykl?

Kask motocyklowy – wymogi prawa i bezpieczeństwa

Na zdjęciach w reklamach czy prasie kolorowej możesz czasem zobaczyć takie lukrowane obrazki: para na motocyklu, szerokie uśmiechy, a wiatr rozwiewa ich niczym nieosłonięte włosy… Nie rozwijajmy tej wizji – bo jej realizacja w rzeczywistości nie jest ani rozsądna, ani zgodna z prawem. Zapisy Kodeksu ruchu drogowego mówią o tym, że kierujący motocyklem lub motorowerem musi mieć na głowie kask. O dziwo, to jedyny obowiązkowy według prawa element ubioru na motocykl – specjalna kurtka, rękawiczki czy buty wcale nie są wymagane, choć każdy doświadczony „jeździec” wie, że mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze.

Zauważ, że w aucie od świata oddziela Cię stalowa puszka karoserii, natomiast gdy jedziesz motocyklem – czy to w mieście, czy na trasie, że o torze nawet nie ma co wspominać – bez kasku nie byłbyś niczym chroniony. Głowa zaś to centrum dowodzenia całego Twojego ciała, więc naprawdę należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Pamiętaj bowiem, że przy prędkościach rozwijanych na motocyklu – i to nie tylko na agresywnym ścigaczu – zderzenie z dowolnym obiektem stanowi dla Ciebie ogromne, wręcz śmiertelne niebezpieczeństwo. Wymóg posiadania kasku nie zalicza się więc do pojemnego worka dura lex, sed lex. To naprawdę ważna ochrona, którą należy stosować absolutnie zawsze.

Kask na motocykl – podstawowe rodzaje

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje kasków na motocykl. Mowa tu o „garnkach” integralnych, szczękowych, crossowych i otwartych. Kaski integralne uważa się za najczęściej wybierany sprzęt. Charakteryzują się one monolityczną budową – uchyla się w nich jedynie szybka – dlatego są też nazywane kaskami typu full face. Mają stosunkowo niską wagę i gwarantują zwykle dobry poziom wygłuszenia. Ich starszym bratem, zapewniającym jeszcze większą wygodę, jest kask szczękowy. Ma on zwykle większą wagę niż integral i przepuszcza więcej dźwięków z zewnątrz, ale możliwość otwarcia nie tylko szyby, lecz także całej szczęki daje ogromny komfort podczas postojów na trasie czy oczekiwania na zielone światło.

Kaski crossowe – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do jazdy w terenie na motocyklach crossowych. Przede wszystkim odznaczają się one tym, że są bardzo lekkie i pozbawione szyby. Mają za to filtry przeciwpyłowe i obowiązkowo daszek osłaniający twarz. Kaski te zazwyczaj stosuje się wraz z goglami chroniącymi oczy. Dodatkowo cechują się one wydłużoną i mocno zabudowaną szczęką. Kaski otwarte to tzw. orzeszki (open face). Są one całkowicie pozbawione ochrony szczęki – osłaniają tylko górę i boki głowy. Model ten preferują zwykle kierowcy skuterów, chopperów czy cruiserów – ze względu na to, że dobrze pasuje do obowiązującej stylówki. Warto jednak podkreślić, że z uwagi na odsłoniętą szczękę nie sprawdzą się one na dłuższych trasach.

Jak dobrać kask motocyklowy?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup kasku na motocykl, najpierw wybierz jeden z opisanych wyżej rodzajów – tak aby dobrze odpowiadał Twojemu zapotrzebowaniu. Następnie musisz ustalić, jaki rozmiar „garnka” Cię interesuje (skala obejmuje rozmiary od XXS do XXXL, choć nie wszystkie modele występują w pełnym zakresie). Aby to określić, zmierz obwód swojej głowy na wysokości nad uszami. Gdy włożysz kask, nie możesz w nim czuć żadnego luzu – powinien ściśle przylegać do głowy, ale nie aż tak, aby ściskał czaszkę. Pamiętaj, że aby dobrze ocenić, czy w danym kasku jest Ci wygodnie, powinieneś w nim pochodzić ok. 15–20 minut, tak aby przyzwyczaić się do nowego nakrycia głowy.

W kasku motocyklowym ważnych jest jeszcze parę szczegółów. Przede wszystkim sprawdź, czy zapięcie w wybranym modelu działa sprawnie i szybko. Umiejętność błyskawicznego wypięcia się z kasku i zdjęcia go ma czasem bardzo duże znaczenie. Warto też sprawdzić, jaki poziom wyciszenia dźwięków z zewnątrz oferuje dany model. Jest to istotne szczególnie dla tych motocyklistów, którzy chętnie wybierają się w dłuższe trasy. Ponadto zastanów się, czy chcesz, aby Twój kask miał blendę przeciwsłoneczną, przyciemnioną szybę lub wizjer fotochromatyczny.

Ustaliłeś już, jaki kask na motocykl chciałbyś kupić? W takim razie czas tylko wybrać markę, kolor i malowanie! Szeroki wybór kasków dla zapalonych motocyklistów znajdziesz na Allegro.