Istnieje wiele powodów, dlaczego na skórze powstają przebarwienia. Mogą one pojawiać się na skutek poparzeń słonecznych przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, czy być efektem trądziku, zmian hormonalnych, stosowanych leków i innych przebytych chorób. W każdym przypadku miejscowo dochodzi do nagromadzenia melaniny. Nadmierna ilość tego barwnika na skórze może prezentować się nieestetycznie, a same przebarwienia nie zawsze mają charakter tymczasowy, przez co nie znikają. W takiej sytuacji towarzyszą pacjentom na stałe i mogą negatywnie wpływać na ich aparycję oraz pewność siebie. W jaki sposób przebarwienia można rozjaśnić lub całkowicie wyeliminować?
Zastosowanie lasera frakcyjnego
Wśród zabiegów medycyny estetycznej rekomendowanych do walki z przebarwieniami jest laser frakcyjny. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu wiązki lasera, która ukierunkowania na dany obszar skóry powoduje podgrzewanie i odparowywanie cząsteczek wody znajdujących się w tkankach. W wyniku tego zjawiska skóra ulega intensywnej regeneracji, czyli dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny.
Laser frakcyjny polecany jest osobom, które borykają się z przebarwieniami. Na tę procedurę mogą zdecydować się osoby w każdym wieku. Już po pierwszym zabiegu widoczna jest poprawa pod względem wyrównania kolorytu skóry. Przebarwienia, plamy starcze, potrądzikowe, posłoneczne ulegają rozjaśnieniu. Same przebarwienia stają się płytsze i mniej widoczne.
O jakich efektach tego zabiegu warto jeszcze wspomnieć? Prócz rozjaśnionej skóry pacjent może doznać jej delikatnego peelingu, a także odmłodzenia przez złagodzenie zmarszczek. Dochodzi również do zagęszczenia porów, a mikrokolumny uszkodzeń spowodowane ingerencją lasera zaczynają pokrywać się nowym naskórkiem.
Terapia depigmentacyjna
Inną metodą usuwania przebarwień w obrębie twarzy jest zastosowanie terapii depigmentacyjnej. Zabieg depigmentacji pomaga w wyeliminowaniu przebarwień w stosunkowo krótkim czasie. Na czym on polega?
W pierwszej kolejności twarz poddawana jest oczyszczaniu. Następnie nakładana jest specjalna maseczka. Dzięki wspomnianemu oczyszczeniu skóra jest gotowa do tego, by maksymalnie wykorzystać właściwości substancji aktywnych znajdujących się w maseczce.
Składniki maseczki są indywidualnie dobierane pod kątem ilości i proporcji do potrzeb skóry pacjenta. Wykazują one działanie przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne i rozjaśniające. Tego typu depigmentacja wyrównuje koloryt skóry, czyli rozjaśnia przebarwienia i sprawia, że są mniej widoczne lub całkowicie usunięte.
Aby przeprowadzić taki zabieg, trzeba skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, który upewni się, że pacjent kwalifikuje się do terapii depigmentacyjnej. Efekty, jakie uzyskuje się po aplikacji maseczki, to także działanie przeciwzmarszczkowe i poprawa kondycji skóry skłonnej do przetłuszczania się. W zależności od potrzeb skóry zaleca się wykonanie 6-10 zabiegów w tygodniowych odstępach czasu. Kwestia skuteczności i szybkości uzyskania oczekiwanych rezultatów jest jednak zależna od stopnia zaawansowania przebarwień, z jakimi boryka się pacjent.
Peelingi w walce z przebarwieniami
Znanym nie od dziś sposobem na usuwanie przebarwień są peelingi. Działają one liftingująco, pomagają zmniejszyć widoczność niewielkich zmarszczek, ale przede wszystkim redukują liczbę zaskórników, zmniejszają trądzik, pobudzają skórę do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych. Dlaczego powyższe rezultaty są tak istotne w kontekście walki z przebarwieniami? Otóż zachodzące procesy naprawcze i rozjaśniające pomagają zmniejszyć widoczność przebarwień również przez blokowanie biosyntezy melaniny. Regenerację skóry po zabiegu przyspiesza aplikowany krem, który koi ewentualne podrażnienia i przyspiesza odbudowę zdrowego naskórka.
Usunięcie przebarwień znacznie poprawia wygląd i kondycję skóry. Borykasz się z omawianym problemem estetycznym i chciałbyś przedsięwziąć kroki w celu jego wyeliminowania? Umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi i zadaj nurtujące Cię pytania lekarzowi medycyny estetycznej.