Kalendarze szkolne – jak wyposażyć pokój małych uczniów i uczennic?

Jasiek
marzec13/ 2020

Jeżeli jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób zachęcić je do nauki i zwiększyć jego motywację. Bardzo duży wpływ może mieć w tym przypadku wystrój dziecięcego pokoju. Jakie elementy są w nim niezbędne a co powinno zniknąć z biurek naszych maluchów? Zostań z nami i zapoznaj się z poniższym tekstem!

Porządek

Pokoje naszych dzieci często nie posiadają dużego metrażu, jednak bardzo ważne jest by w miarę możliwości oddzielić przestrzeń do nauki od tej, w której dziecko bawi się i odpoczywa. Tylko w ten sposób osiągnąć można pełne skupienie. Biurko powinno być więc usytuowana możliwe najdalej od łóżka i oczywiście dobrze oświetlone.

W pokoju powinien panować porządek, co w przypadku dzieci bywa wyjątkowo kłopotliwe. Warto zachęcić je jednak do sprzątania na bieżąco, dzięki czemu, kiedy przyjedzie pora na naukę będą mogły od razu zasiąść do lekcji, nie zaś zabierać się dopiero za porządki.

Organizacja

W życiu każdego z nas, lecz szczególnie u dzieci bardzo ważna jest organizacja, systematyka oraz rutyna. Młode organizmy potrzebują stałego rytmu dnia, aby móc efektywnie pracować. Do tego celu niezbędny będzie kalendarz szkolny.

Kalendarze szkolne występują najczęściej w formie wielkiej planszy, która przedstawia jednocześnie wszystkie miesiące roku szkolnego. Nie jest to drogi gadżet, a rezultaty, które może przynieść będą nieocenione. Powinien on wisieć nad biurkiem każdego ucznia i uczennicy. Kalendarze szkolne i mapy świata należą z pewnością do obligatoryjnego wyposażenia każdego dziecięcego pokoju.

Jak nauczyć dzieci najlepszego korzystania z kalendarza?

Samo powieszenie na ścianie kalendarza prawdopodobnie nie odbije się w jakikolwiek sposób na podejściu do nauki naszego dziecka. Aby korzystało ono poprawnie z planszy należy je do tego zachęcić i pokazać, że jest to bardzo dobry nawyk. Pamiętajmy, że jako rodzice mamy ogromny wpływ na nasze dzieci i nasz entuzjazm bardzo szybko udziela się maluchom.

Warto, by dziecko zapisywało na bieżąco na kalendarzu daty sprawdzianów, kartkówek i innych ważnych wydarzeń. Na początku, by zachęcić je do działania, dokonujmy notatek razem z nim. Dzięki poglądowi na cały rok szkolny dziecko nauczy się myśleć w sposób perspektywiczny. Będzie bowiem np. stale monitorowało, ile czasu zostało do wystawienia ocen na półrocze czy wakacji, co doda mu dodatkowej motywacji. Z drugiej strony mały uczeń będzie mógł cały czas obserwować, przez ile ciężkich klasówek i testów udało mu się już przejść, co również spowoduje większy zapał do nauki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kalendarze szkolne https://www.maximat.pl/k14,planery-czasu-do-biura-i-domu.html.