Czym jest nowotwór szyjki macicy?

Jasiek
wrzesień20/ 2020

Szyjka macicy stanowi dolny odcinek narządu płciowego kobiety. Pełni bardzo ważną funkcję podczas ciąży oraz w trakcie porodu. Wśród nowotworów występujących w obrębie macicy najczęstszym jest rak, czyli nowotwór komórek nabłonka.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występującym u kobiet w wieku reprodukcyjnym, jednak choroba ta dotyka też kobiety, które nie zdążyły zrealizować jeszcze w pełni swoich planów macierzyńskich. Nowotwór w niskim stopniu zaawansowania daje możliwość na pełne wyleczenie, lecz warunkiem jest wczesne zdiagnozowanie choroby. Rak szyjki macicy w postaci nieinwazyjnej może trwać wiele lat. Najczęstszym powodem zachorowania na ten typ nowotworu zalicza się zakażenie wirusem brodawczaka HPV, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz duża liczba partnerów.

Wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy jest warunkiem koniecznym, aby leczenie było skuteczne, dlatego kobiety powinny poddawać się regularnym badaniom ginekologicznym, które profesjonalnie i kompleksowo wykonać można w szpitalu Medfemina we Wrocławiu.