Czego uczą obozy żeglarskie?

Jasiek
marzec06/ 2023

Czy warto młodych ludzi wysłać na obóz żeglarski 2023? Oczywiście, że tak. Chociażby z tego względu, że każdy uczestnik będzie miał aktywnie zaplanowany czas. To nie jedyna korzyść, która płynie z tego, że dziecko weźmie udział w tak zorganizowanym wyjeździe, który w dużej mierze odbywać się może w Krainie Tysiąca Jezior.

Zagadnienia poruszane na obozach żeglarskich

Obozy żeglarskie organizowane są przez różne firmy. Jednym z nich jest m.in. Róża Wiatrów. Podczas takich wyjazdów każdy z uczestników zapoznaje się z takimi tematami jak:

  • sprzęt ratowniczy,
  • reguły bezpieczeństwa na wodzie,
  • wiązanie węzłów, 
  • sterowanie jachtem,
  • prawidłowa praca żaglami,
  • budowa jachtu,
  • kurs jachtu względem wiatru,
  • etykieta żeglarska,
  • podstawowe pojęcia żeglarskie.

Może rodzice są pełni obaw tego, że ich dziecko będzie zmuszone do nauki podczas wyjazdu. Nie trzeba jednak się obawiać – cały obóz żeglarski Mazury jest tak zaplanowany, aby nauka odbywała się poprzez zabawę. Jest to najlepsza forma, dzięki czemu każdy młody człowiek chętnie uczestniczy w każdym zadaniu.

Różne atrakcje na żeglarskich obozach

Nie samym żeglarstwem żyje człowiek. Obóz żeglarski dla młodzieży to także inne atrakcje, które sprawią, że czas zaplanowany na wyjeździe na pewno pozostanie niezapomniany. 

Wszystko zależy od organizatora, ale niektórzy planują także spływy kajakowe. To taki dobry oddech od żeglugi – chociaż na chwilę. Może nie każdy pływał kiedyś na kajakach, ale w końcu będzie miał dobrą okazję do tego, aby bliżej zapoznać się z kajakami, które również są w stanie dać ogromną radość i ogromną dawkę adrenaliny w niektórych przypadkach. 

Obóz żeglarski dla dzieci to także dobra propozycja do tego, aby zapoznać się ze…strzelectwem. Oczywiście, wszystko w kontrolowanych warunkach, pod bacznym okiem kadry opiekunów. 

Dodatkowe opcje dla obozowiczów

W niektórych przypadkach, na obozach istnieje szansa na to, aby wziąć udział w szkoleniach, np. na sternika motorowodnego. Czy jest to dobra opcja? Jeżeli dziecko czuje, że żeglarstwo jest właśnie dla niego, to jak najbardziej warto ten temat przemyśleć. Organizowany jest pełen kurs praktyczny na stopień sternika motorowodnego. Trzeba jednak wiedzieć, że przystąpić mogą do niego młodzi ludzie, którzy ukończyli czternasty rok życia. Są też i inne kursy, które są dobrą opcją dla tych osób, jakie w przyszłości samodzielnie będą chciały sterować różnymi jachtami. Warto zapoznać się z tym tematem, ponieważ ciekawych umiejętności tak naprawdę nigdy dość.