Działania, w wyniku których decydująca część udziałów w przedsiębiorstwie przypada zewnętrznemu inwestorowi, to nie tylko owiane złą sławą praktyki wrogiego przejęcia. Wielu właścicieli firm postrzega to rozwiązanie jako arenę pełną nowych możliwości, dążąc do sprzedaży większości aktywów. Jak postępować, by ta transakcja przyniosła profity?
Ustalenie celów sprzedaży
Pierwszym krokiem przy planowanej sprzedaży aktywów przedsiębiorstwa powinno być szczegółowe zastanowienie się przez właściciela firmy, jaki rezultat zadowoli go w największym stopniu. Nie wszystkie osoby, które pragną doprowadzić do przejęcia firm przez siebie założonych, decydują się na taką drogę postępowania, mając na uwadze zyski.
Zdarzają się także sytuacje w których okoliczności zewnętrzna mogą zmusić właściciela przedsiębiorstwa do poszukiwania szybkiego źródła dużej ilości pieniędzy. Są także osoby, które zdecydowały się na całkowitą zmianę swoich planów życiowych, a w związku z nią zależy im jedynie na odzyskanie wkładu finansowego, jaki poniosły przy prowadzeniu firmy, a niekoniecznie na zwiększeniu przychodów. Od precyzyjnego określenia celu sprzedaży aktywów firmy będzie zależało obranie właściwej strategii działania.
Plany na przyszłość bez niespodzianek
Przejęcia firm to transakcja, którą nietrudno przyciągnąć uwagę dużej klasy inwestorów. Stanie się tak jednak tylko pod warunkiem, że firma na wszystkich polach swojego funkcjonowania prezentuje się w obiecujący sposób. By upewnić o tym potencjalnych nabywców, należy drobiazgowo uporządkować dotychczasową dokumentację, zarówno papierową, jak i elektroniczną.
Właściciel powinien także rozliczyć zaległości finansowe czy zobowiązania prawne oraz mieć w zanadrzu biznesplan, określający możliwe drogi, którymi firma może pójść w przyszłości. Będzie to dobry sposób na zbudowanie zaufania do swojego przedsiębiorstwa, który może skutkować uzyskanie wyższej ceny zakupu aktywów i akcji.
Pośrednictwo w przejęciach firm
Elementy procesu przysposobienia firmy do prezentacji inwestorom zajmują najczęściej bardzo dużo czasu, wymagając także wielkich nakładów energetycznych. Z tego względu na rynku jakiś czas temu pojawiły się podmioty oferujące właścicielom firm swoje usługi agresja pośrednictwa w takich transakcjach.
Naturalnie, wybór rzetelnego pośrednika należy poprzedzić szczegółowym rozeznaniem rynkowym. Niemniej jednak, dla właścicieli firm, których priorytetem jest jak najszybsze doprowadzenie do przejęcia przedsiębiorstwa, może okazać się to dużo korzystniejszym rozwiązaniem, niż samodzielne czuwanie nad tym złożonym procesem.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC