Kluczowym celem działalności gospodarczej jest generowanie zysków. Nie dotyczy to jedynie organizacji non-profit. Właściciele zakładają działalność gospodarczą dla pieniędzy. Do uzyskania maksymalnych dochodów konieczna jest minimalizacja kosztów i maksymalizacja przychodu. Jedną z dróg do obu tych zmiennych jest zlecenie części działań firmom zewnętrznym.
Co można zlecić?
Outsourcing usług księgowych jest bardzo popularną formą zlecania. Ale coraz częściej firmy rezygnują z działań nieobejmujących kluczowej, przynoszącej zysk pracy. Tak więc poza księgowością, prowadzeniem kadr zleca się transport towarów, dbanie o otoczenie i porządek w miejscu pracy. Ciekawą opcją gdy chodzi o outsourcing jest zlecanie pakowania produktów w odpowiedni sposób i zajmowanie się wysyłkami. Coraz częściej zleca się także odpowiadanie na maile i załatwianie prywatnych spraw właściciela – wirtualne asystentki to coraz popularniejsza praca.
Wynajmowanie innych podmiotów do wykonywania określonych czynności to już właściwie standard. Dzięki temu przedsiębiorca może być spokojny, że wszystko zostało wykonane zgodnie z najwyższymi standardami i jednocześnie skupić się na głównej działalności przedsiębiorstwa. Zlecanie powoduje także to, ze działalność firmy może być prowadzona bez ingerencji ze strony właściciela. Przedsiębiorstwo staje się niezależną machiną a zyski stają się dochodem pasywnym dla właściciela. Nie musi on wkładać wysiłku w ich osiągnięcie.
Finansowe korzyści
Aby osiągnąć odpowiednie zyski należy obniżać koszty i skupić się na podnoszeniu przychodu z działalności. Outsourcing usług księgowych jest zdecydowanie tańszy od zatrudnienia na pełen etat głównego księgowego. Co więcej, decydując się na taką opcję poza księgowaniem biuro rachunkowe prowadzi na przykład ewidencję kadrową, archiwizuje dokumenty. Co więcej osoby pracujące w biurze rachunkowym lub specjalistycznej kancelarii doradztwa podatkowego mają możliwość ciągłego dokształcania się. Bogate doświadczenie pozwala na wykonywanie pracy szybko i z dużą efektywnością. Z kolei w przedsiębiorstwie pracownicy skupiają się na swoich zadaniach – specjalizacja powoduje większą efektywność, a co za tym idzie przynosi większe przychody.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC