Jak zostać elektrykiem?

Jasiek
styczeń27/ 2019

Nie baw się prądem! Ileż razy słyszeliśmy to od rodziców, którzy dbając o nasze bezpieczeństwo nie chcieli narażać nas na minimalne nawet ryzyka. Co jednak, gdy chęć „zabawy prądem” nas nie opuściła? Wtedy najrozsądniej jest zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy prądzie elektrycznym. Potwierdzeniem znajomości takich zasad są bez wątpienia uprawnienia elektryczne.

Jak zdobyć uprawnienia sep do 1kv?

Aby móc pochwalić się, że posiada się uprawnienia do 1kv koniecznym jest ukończenie kursu prowadzonego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Oraz pomyślne zdanie egzaminu. Dopiero wtedy można uzyskać uprawnienia elektryczne.

Jakie są warunki uczestnictwa i tematyka kursu?

Stowarzyszenie Elektryków Polskich we właściwym oddziale i nas swojej stronie internetowej ogłasza przeprowadzanie kursu i egzaminu po jego ukończeniu. Wraz z ogłoszeniem wskazywany jest koszt kursu, który zazwyczaj wynosi około 150 złotych w zależności od regionu i oddziału. Kolejnym warunkiem jest pełnoletność oraz posiadanie minimum podstawowego wykształcenia. Jest to niezbędne, aby poprawnie odczytywać symbole instalacji elektrycznych. Przed rozpoczęciem kursu warto powtórzyć sobie symbolikę poznają na lekcjach fizyki w szkole podstawowej. Znacząco ułatwi to zdobycie wiedzy teoretycznej oraz wykonywanie zadań praktycznych. Na kursie jak wspomniano, poza ściśle książkową wiedza przekazywane są zasady pracy i rozwiązania praktyczne. Ogromny nacisk, przez wzgląd na ryzyko pracy, kładziony jest na zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie porażonej prądem elektrycznym.

Egzamin Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Uprawnienia sep do 1kv nadaje Stowarzyszenie po zdaniu egzaminu, na którym pytania dotyczące pomocy przedmedycznej są częste i bardzo popularne. Poza pytaniami o pomoc dla osoby porażonej, pojawiają się zadania praktyczne dotyczące instalacji elektrycznych, wspomnianych wcześniej symboli, czy też ogólnych zasad dotyczących pracy przy prądzie elektrycznym. Mogą się pojawić także zdania wymagające kalkulacji napięcia. Sprawdzana jest nie tylko wiedza, ale i umiejętność zastosowania jej w praktyce.

Uprawnienia do 1kv

Uprawnienia elektryczne po zdanym egzaminie nie są bezterminowe. Ich ważność to 5 lat. Ważnym jest zatem, aby regularnie je odnawiać, szczególnie jeśli „zabawa prądem” stała się sposobem na życie.

https://zen-satori.org https://medialdent.pl https://elblagonline.pl/20230308359951/czy-warto-miec-ubezpieczenie-dla-psa