Jak powstaje ekologiczny ekogroszek?

Jasiek
maj06/ 2018

W ostatnich latach dość znacząco wzrosła sprzedaż ekogroszku. Nic więc dziwnego, że bardzo często nazywany jest on najlepszym paliwem XXI wieku. Ekogroszek ma wiele zalet. Przede wszystkim jest om niezwykle przyjazny dla środowiska naturalnego. To bardzo ważne, gdyż w ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność wszystkich produktów oraz rozwiązań które przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska, ale również użyteczne dla człowieka. Bezpieczeństwo dla środowiska ekogroszku wynika przede wszystkim ze sposobu w jaki jest produkowany, jak i sposobu jego spalania.

Jak powstaje ekogroszek?

Ekogroszek hurt powstaje z kruszonych i przesiewanych przez sito części węgla. Charakterystyczna w tym przypadku jest wielkość drobinek, tworzących ten rodzaj paliwa stałego. Proces powstawania ekogroszku jest dość długi, choć zupełnie nieskomplikowany. Po przesianiu trafia on do płukania po to, aby wyeliminować z niego cały miał (zupełnie niepożądany jeśli ekogroszek ma być sprzedawany z dostawą lub osobistym odbiorem klienta). Powstały naturalny sposób ekogroszek będzie nadawał się do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła niemal jedynie w niskoemisyjnych piecach retortowych. W czasie produkcji ekogroszku należy w szczególności uwzględnić kilka ich parametrów, przede wszystkim takich jak niska zawartość siarki oraz popiołu węgla. Im mniejsza zawartość tych dwóch składników, tym sprzedaż ekogroszku może odbywać się za nieco wyższą cenę. Jak mówią specjaliści najlepszy ekogroszek hurt to taki, w przypadku którego zawartość siarki nie przekracza 0,6% jego masy, natomiast popiół nie powinien przekraczać 10% jego masy. Dzięki taki proporcjom zawartości siarki i popiołu w ekogroszku, charakteryzuje się on wysoką wartością opałową, co oczywiście przekłada się na ilość spalanego opału w czasie grzewczym.

Czym spalany jest ekogroszek?

Sprzedawany jest ekogroszek z dostawą do domu lub z odbiorem osobistym klienta. Jednak przy zakupie klienci nie zostają poinformowani o tym, jakie są najbezpieczniejsze i najefektywniejsze metody spalania ekogroszku. W rzeczywistości najlepsze go tego celu będą niskoemisyjne kotły z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Takie piece są niezwykle sprawne, dlatego też spalanie w nich ekogroszku jest nie tylko bezpieczne dla środowiska naturalnego, ale również bardzo efektywne pod względem ilości powstającego w wyniku spalania ciepła. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli decydujemy się na ekogroszek z dostawą, warto wcześniej udać się do dostawcy w celu sprawdzenia jakości produktu i wypytać o jego najistotniejsze parametry.