Wyzwanie lekarzy – leczenie endometriozy

Jasiek
Kwiecień08/ 2018

Endometrioza to choroba dotycząca kobiet, która polega na obecności komórek błony śluzowej macicy poza jej obrębem. Komórki te reagują na zmiany hormonalne prowadząc do przewlekłych reakcji zapalnych, które kobiety odczuwają jako intensywny ból. Postępująca endometrioza prowadzi do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków, zapalenia, tworzenia się blizn i zrostów. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych.

Powstawanie choroby

W dzisiejszym świecie wydaje się aż niemożliwe, by nie odkryć przyczyn powstania choroby. Niestety endometrioza zaskoczyła wszystkich naukowców i ginekologów i mimo licznych badań, nikt nadal nie wie jaka jest dokładna przyczyna powstawania choroby. Powstało jedynie kilka teorii, które niestety nie pomagają w leczeniu, w związku z czym pacjenci mogą liczyć tylko na leczenie doraźne. Niestety choroba niesie za sobą poważne dolegliwości bólowe oraz niemożność zajścia w ciąże. Biorąc pod uwagę, że endometrioza dotyczy kobiet młodych, w wieku rozrodczym, jest to duży problem. Wyróżnić możemy kilka czynników ryzyka:
– uwarunkowania genetyczne,
– upośledzenie odpływu krwi miesiączkowej z macicy na zewnątrz,
– wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki ,
– krótkie cykle miesiączkowe,
– bezdzietność.

Endometrioza leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia ma spowodować brak wystąpienia miesiączki poprzez obniżenie stężenia hormonów takich jak estrogeny i progesteron. W ten sposób choroba zostaje zahamowana. Niestety po pierwsze, taka metoda nie satysfakcjonuje kobiet, które pragną zajść w ciąże, po drugie zaraz po zaprzestaniu przyjmowania leków choroba zazwyczaj wraca. W farmakoterapii stosuje się zazwyczaj tabletki antykoncepcyjne.

Endometrioza leczenie chirurgiczne

Torbiele, ból nie pozwalający na normalne życie i niepłodność to główne wskazania do leczenia operacyjnego. Najczęściej operacja jest wykonywana nowoczesną metodą laparoskopową. W ten sposób można pozbyć się niepotrzebnych ognisk endometriozy. Okazuje się jednak, że wycięcie takich ognisk chorobowych jest niesamowicie trudne i stanowi dla lekarzy nie lada wyzwanie. Z tego powodu operacja powinna być przeprowadzona w specjalistycznych ośrodkach przez doświadczonych lekarzy. Niestety również taka operacja nie zapewnia całkowitego wyeliminowana choroby – jest to forma terapii doraźnej. Jeśli kobieta pragnie zajść w ciąże – wskazane jest staranie się o nią od razu po zabiegu. W bardzo ciężkich przypadków stosuje się radykalne leczenie chirurgiczne, czyli usunięcie macicy wraz z jajnikami. Wywołuje się w ten sposób menopauzę chirurgiczną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html

http://likeplus.waw.pl/zasilki-rodzinne-w-niemczech/ https://hanza.edu.pl/jak-sprawic-aby-nasz-sklep-byl-widoczny-dla-kupujacych-w-sieci/ http://alp-link.com/kuchnia-ma-byc-miejscem-gdzie-spedzamy-czas-z-przyjemnoscia/