Rewitalizacja zabytków zwiększa atrakcyjność turystyczną

Jasiek
Czerwiec19/ 2018

Polska, jak kraj długi i szeroki, pełna jest różnego rodzaju zabytków pochodzących zarówno sprzed wielu wieków, jak i znacznie młodszych, bo na przykład kilkudziesięcioletnich. Niestety, co jest normalne, zabytki na przestrzeni czasu ulegają zniszczeniu i wymagana jest ich renowacja, aby mogły być ponownie wykorzystane do różnych celów.

Bogata historia Polski zostawiła po sobie wiele zabytków. Dziś wiele z nich jest już odrestaurowanych, ale wiele nadal wymaga renowacji. Coraz więcej właścicieli takich obiektów, czy to prywatnych, czy państwowych, zdaje sobie sprawę, że odnowiony zabytek to atrakcyjny obiekt, który może przynieść korzyści, w tym przede wszystkim korzyści finansowe jako atrakcja turystyczna.

Przed przystąpieniem do rewitalizacji zabytku

Renowacja zabytku nie jest procesem prostym. Przede wszystkim, nie można jej wykonać ot tak sobie. Po uzgodnieniu zakresu robót z konserwatorem zabytków, należy sporządzić projekt i dopiero potem, gdy jest on zaakceptowany, można przystąpić do prac. Często problemem jest brak oryginalnych planów czy nawet wizerunku danego obiektu, dlatego trzeba wykonać realistyczny projekt zgodny ze stylem architektonicznym danej epoki.

Wybór realizatora renowacji zabytku

Na polskim rynku działa sporo firm, których specjalnością jest rewitalizacja zabytków. Z reguły takie formy specjalizują się w jakimś węższym zakresie prac, na przykład w konkretnym typie obiektów czy okresie, z jakiego pochodzą. Wiele z nich oferuje też wykonanie projektu, według którego potem przeprowadzane są prace budowlane. A te nie należą do łatwych, ponieważ renowacja obiektu wpisanego do rejestru zabytków musi być przeprowadzana dokładnie według wytycznych, aby zachować wygląd jak najbardziej zbliżony do oryginalnego.

Rewitalizacja zabytków w Polsce

Obserwując rzeczywistość, łatwo można zauważyć, że rewitalizacji poddawanych jest coraz więcej zabytkowych obiektów. Odnowieniu poddawane są nie tylko pojedyncze obiekty, ale nawet całe historyczne dzielnice miast. Piękny i ładnie odrestaurowany zabytek to przede wszystkim atrakcja turystyczna, która może służyć jako obiekt do zwiedzania, ale często w zabytkowych obiektach umieszcza się inne instytucje jak hotele, muzea, galeria i wiele innych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.