Przetwórstwo owocowo warzywne – klucz do pełni smaku

Jasiek
wrzesień25/ 2018

Polska jest pełna sadów, których zbiory dumnie goszczą na naszych stołach. Zdrowe jabłka, śliwki czy gruszki to tylko niektóre z całej listy dobrodziejstw natury pieszczącej podniebienia. Świeże owoce trudno utrzymać w nienagannym stanie, szybko się psują i tracą swoje pierwotne właściwości, stąd też zakład przetwórstwa owocowo warzywnego jest jednym z najważniejszych części produkcji owoców, a także i warzyw.

Zakład przetwórstwa owocowo warzywnego — po co?

Sięgając po produkty wytwarzane z warzyw i owoców, nie zastanawiamy się skąd tak naprawdę pochodzą i jaką przebyły drogę do obecnej postaci. Niestety w świadomości wielu konsumentów pojawia się mit, że takie produkty jak dżemy czy konfitury wytwarzane są z owoców kiepskiej jakości. Tymczasem renomowany zakład przetwórstwa owocowo warzywnego kładzie szczególny nacisk na wysoką jakość, która przekłada się finalnie na smak.

Można się zastanawiać, po co tego rodzaju zakłady. W końcu lata przemian spowodowały, że małe spółdzielnie umiejscowione przy polach i sadach zostały zlikwidowane, nadal też z upodobaniem przygotowujemy we własnym zakresie konfitury, sałatki na zimę czy mrożonki. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że Polska jest jednym z czołowych producentów świeżych warzyw i owoców. Nie wszystkie mają możliwość zostać sprzedane zaraz po zbiorach, a tym samym, gdyby nie zakłady przetwórstwa byłyby skazane na zniszczenie.

Czym zajmuje się zakład przetwórstwa owocowo warzywnego?

Nowoczesny zakład przetwórstwa warzyw i owoców gospodaruje płody rolne praktycznie w każdym zakresie. Zazwyczaj tego rodzaju przedsiębiorstwa kojarzone są przede wszystkim z powidłami czy koncentratami, tymczasem zakres ich pracy i możliwości jest zdecydowanie większy.

W kompetencjach produkcyjnych zakładów przetwórstwa warzyw i owoców znajduje się produkcja mrożonek warzywnych i owocowych — tak jednolitych w składzie, jak i mieszanek. Kolejno zakłady mają możliwość wytwarzania wyrobów skrzepłych, do których zaliczane są powidła, marmolady, dżemy, konfitury i przeciery. Zaskoczeniem może być fakt, że produkcja może zajmować się także przygotowaniem konserw warzywnych i warzywno- mięsnych, także w postaci past. Oczywiście przetwórstwo tego rodzaju to także napoje, soki oraz nektary i susze owocowe i warzywne. W niektórych zakładach przetwórstwa wytwarza się także miody pitne oraz wina owocowe.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….