Oczyszczalnia czy szambo betonowe?

Jasiek
czerwiec10/ 2019

Wielu właścicieli działek niemających podłączenia do kanalizacji często zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem na odprowadzanie ścieków są oczyszczalnie czy szamba betonowe. Każdy z wariantów zapewne posiada swoje plusy i minusy. Oczywiście trzeba pamiętać, że budowa i montaż w obu przypadkach wymaga spełnienia określonych warunków. Duże znaczenie ma choćby lokalizacja tego typu zbiorników. Dodatkowo budowa szamba betonowego, którego pojemność jest większa niż 10m³, to także konieczność uzyskania pozwolenia po zgłoszeniu wniosku do starostwa. Oczywiście osoby, które stawiają zupełnie nowy dom, mogą uwzględnić ten fakt na planie działki – jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ wówczas nie są wymagane już jakiekolwiek inne sprawy formalne.

Szambo betonowe

Warto podkreślić, że zdecydowanie częściej wybierane są szamba betonowe lub żelbetonowe w wersji gotowej do montażu w przygotowanym wykopie. Dziś na rynku działa sporo firm, które oferują taką usługę. Co więcej – koszt szamba betonowego nie jest zbyt duży. Minusem może być cena użytkowania, ponieważ za opróżnianie trzeba zapłacić średnio 200 zł. Mimo to, atutów posiadania takiego zbiornika podziemnego na terenie działki jest bardzo wiele – stąd też tak duża popularność tej opcji. Poza wersją tradycyjną, chętnie stosowane są także modele ekologiczne. Oczywiście właściciele domów mogą również samodzielnie budować szamba betonowe zamiast kupować gotowe wersje. Minusem jest tu nakład pracy i czas trwania całego procesu, ale z drugiej strony całość nie wymaga używania większych maszyn, dźwigów i innych tego typu sprzętów.

Z kolei oczyszczalnie wyróżniają się tym, że działają bezobsługowo, co niewątpliwe stanowi ich ogromną zaletą. O ile jednak szamba betonowe zachęcają ceną zakupu i montażu, to w tym wypadku koszt może nieco odstraszać. Za oczyszczalnię przydomową trzeba bowiem zapłacić kilkukrotnie więcej niż za szamba betonowe. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu, likwidowaniu osadów, a niekiedy także przeprowadzaniu prac konserwacyjnych.

Jeśli wybierasz opcję szamba, to zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszych produktów, które proponujemy wraz z usługą transportu i montażu u Klienta, a także do odwiedzenia siedziby firmy Anibud szamba betonowe Łódź.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….