Narty- ekwipunek, bez którego nie udałby się żaden wyjazd w góry

Jasiek
wrzesień09/ 2019

Wyjazd w góry czasem przypomina wyścig zbrojeń, bo tak samo, jak przed nim trzeba się zaopatrzyć w sprzęty, które mogą nam uratować życie i zdrowie. I tak samo, jak przed nim trzeba wszystko precyzyjnie zaplanować, by nic nas nie zaskoczyło.

Co warto zabrać ze sobą w góry?

No przede wszystkim ciepłe ubrania. Przydadzą się też takie akcesoria jak rękawiczki, czapki, szaliki, bielizna termoaktywna i oczywiście narty kraków ma sporo miejsc, gdzie można je nabyć. W górach przydadzą się również okulary słoneczne i kominy wełniane zakrywające całą twarz. Te pierwsze uchronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a te drugie- twarz przed wyziewami lodowatego powietrza. W końcu przebywanie przez długi czas w niskich temperaturach grozi poważnymi odmrożeniami. Na stok warto też zabrać coś do zjedzenia i termos z gorącą herbatą. To dobry pomysł na dostarczenie organizmowi odrobiny ciepła i dodatkowej energii.

Jakie narty wybrać?

A to już zależy od naszych umiejętności. Jeśli jest się nowicjuszem, to najlepszą opcją będą zwykłe biegówki. W końcu nauka wstawania, przyjmowania postawy i same ruchy z użyciem nart nie przychodzą ot tak i odpowiednie nawyki podczas jazdy trzeba sobie wyrobić. To zwykle następuje poprzez niezliczoną liczbę upadków i siniaków. No ale nie ma innej drogi. Dla narciarzy zaawansowanych w zimowych bojach bardziej nadadzą się narty zjazdowe. One pozwolą uzyskać większą prędkość, a co ważniejsze są bardziej zwrotne i zwinne. Można przy ich pomocy wykonywać trudniejsze ewolucje narciarskie takie jak slalom czy skoki.

Najważniejsze parametry nart

Narty powinny mieć odpowiednie zapięcia, gdyż to one są odpowiedzialne za stabilność butów narciarskich podczas jazdy. Po drugie narty powinny być odpowiednio posmarowane. Bez smarów będą one tępe i mało zwrotne. Zrobienie w nim jakiegokolwiek kroku będzie niezwykle ciężkie. To na pewno zabije całą przyjemność z jazdy. Dobrze byłoby, żeby były dopasowane do wzrostu narty Kraków ma wiele serwisów narciarskich, gdzie pracują fachowcy, którzy pomagają laikom w ich odpowiednim doborze. Za długie narty skutkują licznymi upadkami, za krótkie odbierają możliwość rozpędzenia się.

Co do rodzajów nart to jest ich całkiem sporo. W końcu istnieje wiele firm produkujących narty. O tym, który jest najlepszy, decydują zazwyczaj indywidualne odczucia. Amatorom trudno jest dokonać konkretnego wyboru, przed ich wypróbowaniem. Muszą zaznajomić się z każdym rodzajem nart, by poczuć się pewniej. Jednak mają do tego prawo, bo dopiero się uczą.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….