Garść przydatnych informacji o rozliczaniu podatku ze Szwecji

Jasiek
Listopad23/ 2018

Szwecja jest krajem dość atrakcyjnym dla Polaków, którzy szukają pracy za granicą. Osoby, które w tym kraju pracowały na podstawie umowy o pracę przez przynajmniej pół roku muszą rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. Warto dokonać rozliczenie podatku ze Szwecji nawet po powrocie do kraju. Dzięki temu, że w Szwecji jest sporo ulg – kwota zwrotu może być wyższa.

Dokumenty potrzebne do rozliczenie podatku ze Szwecji

Osoby, które pracowały w Szwecji legalnie zobowiązane są do rozliczenia się z urzędem podatkowym. Obowiązku tego nie mają tylko osoby, których okres zatrudnienia w Szwecji był krótszy niż pół roku. W ich przypadku rozliczenia dokonywane są za pośrednictwem pracodawcy. Obowiązku rozliczenia się ze szwedzkim urzędem skarbowym nie warto unikać, gdyż urzędnicy mogą na osoby uchylające się od tego wysokie kary finansowe. Aby można było dokonać rozliczenia z urzędem skarbowym w Szwecji podatnik potrzebuje następujących dokumentów:

  • Ikomstdeklaration 1. Jest to formularz, który wszyscy podatnicy otrzymują od szwedzkiego urzędu podatkowego w kwietniu;
  • formularz E 101/A1. Potwierdza on, że pracownik odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne;
  • druk KU-10 lub KU-13. Są to dokumenty wydawane przez pracodawcę w chwili rozwiązywania z pracownikiem umowy o pracę;
  • pasek płacowy;
  • umowa o pracę. Osoby, które pracowały więcej niż u jednego pracodawcy, muszą dołączyć wszystkie umowy o pracę.

Jak powiększyć zwrot podatku?

Pracownicy z Polski pracujący na terenie Szwecji ponoszą z tego tytułu pewne koszty. Bardzo często w Polsce pozostawiają rodzinę, a więc prowadzą podwójne gospodarstwo. Z tego tytułu mają prawo do skorzystania z ulgi. Mogą również odliczyć koszty podróży z Polski do Szwecji oraz te, które ponoszą na dojazdy z miejsca zamieszkania w Szwecji do miejsca pracy. Osoby pracujące w Szwecji korektę swojego zeznania podatkowego mogą składać do 3 lat wstecz.

 

http://huddled.com.pl http://jnbfgk.com/technorattanowe-modulowe-meble-ogrodowe/ kalkulatorubezpieczen.pl