Endometrioza szyjki macicy – kogo dotyka?

Jasiek
Wrzesień09/ 2019

Endometrioza szyjki macicy jest chorobą podstępną, ponieważ nie sposób jej wykryć po objawach, które można przypisać do wielu różnych kobiecych przypadłości. Przeważnie więc tę dolegliwość wykrywa się całkiem przypadkowo, kiedy kobieta zgłasza się do lekarza z zupełnie innym problemem.

Centrum leczenia endometriozy – szybka diagnoza?

Do centrum leczenia endometriozy kobieta zgłasza się zwykle wtedy, gdy choroba jest już u niej rozpoznana. Można również zgłosić się do takiej placówki, gdy nie ma się takiej pewności. Przeważnie jest tak, że diagnozę można by postawić dość szybko, gdyby odpowiednio wcześnie udało się wykryć chorobę. Niestety ból, jaki na przykład towarzyszy miesiączkowaniu, jest najczęściej lekceważony. Jednak nie tylko kobiety powinny być świadome tego, że mogą cierpieć na taką dolegliwość. Również wskazane jest to, by na nią byli wyczuleni lekarze POZ, a nie tylko ginekolodzy.

Endometrioza jak leczyć – niezbędne badania

Endometrioza jak leczyć – to pytanie mogą zadawać sobie kobiety, kiedy dowiedzą się, że cierpią na tę chorobę. Jednak zanim przejdzie się do leczenia, choroba musi zostać zdiagnozowana, co nie jest zbyt trudne. Wystarczy, że lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentką, by mógł się rozeznać, czy może u niej występować endometrioza i w jakim konkretnie miejscu.

By mieć pewność, najlepiej zgłosić się do ginekologa, który wykona badanie ultrasonograficzne. To właśnie dzięki niemu będzie można nie tylko zauważyć, czy choroba występuje, ale także ocenić stopień jej zaawansowania. Jeżeli jednak okaże się, że uzyskane informacje nie są wystarczające, lekarz może skierować pacjentkę na badanie tomografii komputerowej, urografię, czy na rezonans magnetyczny.

Czy endometrioza szyjki macicy jest groźna?

Endometrioza szyjki macicy jest rozpoznawana u coraz większej liczby kobiet. Na dzień dzisiejszy jest to przedział od 6 do 15 procent populacji będącej w wieku rozrodczym. Ze względu na fakt, że coraz częściej rozpoznaje się taką przypadłość, warto mieć świadomość, do czego może doprowadzić, gdy jest nieleczona.

Endometriozę szyjki macicy można porównać do choroby nowotworowej – działa równie niszcząco na organy, w których się rozrasta. Jeśli znajduje się w jajnikach, może doprowadzić do uszkodzenia tkanki jajnikowej. Natomiast jeśli występuje w układzie pokarmowym, to kobieta chorująca na tę przypadłość może skarżyć się na wzdęcia brzucha, niedrożność, a także na bolesne defekacje. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja, kiedy endometrioza rozwija się w moczowodach – w skrajnych przypadkach może doprowadzić do obumarcia nerki.

duckduckgo.com https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26102351,modny-ogrod-balkon-i-taras-przeglad-trendow.html 3d people ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy