Buty rowerowe SPD – optymalizacja zapięć i konstrkcji

Jasiek
październik11/ 2018

Nowoczesne zamknięcia SPD pozwalają na efektywniejsze przełożenie energii nawet podczas bardzo wymagających przejazdów rowerem. Nie każdy jednak wie, że najbardziej profesjonalne rozwiązania dostosowane są zarówno do jazdy szosowej, jak i górskiej. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Buty rowerowe SPD w konfiguracji górskiej

Jazda górska jest bardzo wymagająca zarówno pod względem technicznym, jak i wytrzymałościowym. Dlatego w górskich odmianach butów rowerowych SPD najważniejszą kwestią są wytrzymałe materiały i odpowiednie ukształtowanie uchwytów. Podstawowym kryterium są tu specjalne rowki, dzięki którym buty lepiej trzymają się w wiązaniach, co przedkłada się na wygodniejszą, szybszą i efektywniejszą jazdę (nie mówiąc o oszczędnym zużyciu energii).

W zapięciach górskich bardzo ważne jest też to, by ich konstrukcja umożliwiała bieżące odprowadzenie wszelakiego brudu i innych zabrudzeń. Podczas przejazdów w trudnym, górskim terenie nie sposób uniknąć błota, ziemi i innych nieprzyjemności. Niemniej ich bieżące odprowadzenie sprawi, że zapięcia będą bezpieczniejsze i trwalsze.

Buty rowerowe SPD w konfiguracji szosowej i miejskiej

Jazda po szosie wygląda zupełnie inaczej, aniżeli jazda po trudnych, wymagających trasach. Dlatego tak ważne jest, by znajdujący się w zapięciu but rowerowy SPD, utrzymywał się w nim stabilnie i bezpiecznie. Jazda szosowa wymaga stałych nakładów dużej ilości energii, co wiąże się z koniecznością

Niektóre zapięcia SPD do jazdy szosowej, produkowane są również w konfiguracji miejskiej i turystycznej. Wyróżniają się one przede wszystkim prostą konstrukcją i zminimalizowaną liczbą zapięć, dzięki czemu można w nich mocować również zwykłe obuwie sportowe, w którym na co dzień poruszamy się po chodniku, lub lesie.

Jak połączyć jazdę górską z szosową?

Konstrukcje butów rowerowych SPD i zapięć do nich są przede wszystkim uzależnione od sposobu jazdy, do której są one przeznaczone. Stąd też często pojawia się opinia, że do butów MTB (górskich) nie zamontujemy bloków szosowych. Zasada ta nie do końca jednak działa w obydwie strony, gdyż niektóre buty szosowe da się połączyć z blokami przeznaczonymi do jazdy górskiej. Dlatego przed zakupem odpowiedniego obuwia rowerowego SPD, warto przeanalizować również i ten czynnik.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70

Podsumowanie

Buty rowerowe SPD coraz częściej nie mają jednorodnej, wręcz uniwersalnej formy. Ich stopniowa profesjonalizacja wymusza zastosowanie rozwiązań, które są dostosowane do odpowiednich wymogów jazdy i specyfiki danej nawierzchni.

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….