Badania medyczne w Polsce

Jasiek
maj12/ 2018

Współczesna medycyna jest na bardzo wysokim poziomie. Badania medyczne jakie możemy w tej chwili przeprowadzać, dają nam możliwość do diagnozowania schorzeń zanim jeszcze pojawią się pierwsze symptomy. Chociaż diagnostyka medyczna jest rozwinięta, w naszym kraju często są problemy z dostępnością do niej.

Dlaczego w Polsce badania medyczne są często niedostępne?

W Polsce panuje przekonanie, że z powodu słabej kondycji służby zdrowia nie mamy sprzętu, na którym można wykonywać zaawansowane badania. Wbrew pozorom sprzęt mamy. Problem jest natomiast z ilością zabiegów, jakie wykonujemy. Problemem są oczywiście pieniądze, ale temat jest bardziej złożony. Kupno sprzętu idzie z „jednego worka pieniędzy”, do którego często dokłada się Unia Europejska. Jest to ponadto wydatek jednorazowy, więc w budżetach szpitali oraz NFZ łatwiej go przepchnąć. Sprzęt ten chociaż nie jest tani, to w długiej perspektywie jego cena jest najmniejszym wydatkiem. Pozostałe to:

– koszty zamawiania odczynników chemicznych itp.;
– koszty związane z opłaceniem fachowego personelu (sprzętu takiego nie obsługuje byle kto, a interpretacja wyników również wymaga fachowego oka);
– koszty kalibracji oraz serwisu (źle ustawiony sprzęt może wyrządzić krzywdę);
– koszty energii elektrycznej oraz mediów;

Największym jednak problemem naszych placówek jest to, że broniąc się przed tymi wysokimi kosztami, zmniejszają ilość zabiegów. Zmniejsza to co prawda koszty ogólne, ale dostawcy oraz serwisanci za mniejszą ilość zamówień narzucają sobie większe marże za chemię i serwisy itp. Koło się zamyka. Skutek jest taki, że Polska ma najmniejszą ilość specjalistycznych badań medycznych,w najwyższej cenie.

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Generalnie na niektóre badania możemy zapisać się prywatnie…w państwowej placówce (paradoks straszny, ale prawdziwy). W takiej sytuacji omijamy koszmarnie długą kolejkę. O ile badania medyczne takie kosztują ok. 200-300 zł możemy ponieść taki ekstra koszt.

Są jednak badania medyczne, których cena może sięgać tysięcy złotych. Warto jest zadbać w takiej sytuacji o siebie i zabezpieczyć się wcześniej. Pierwszą formą takiego zabezpieczenia jest ubezpieczenie prywatne. W przypadku ciężkiej choroby ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie. Z odszkodowania takiego możemy sfinansować sobie diagnostykę medyczną. Z czasem (szczególnie kiedy jesteśmy coraz starsi) warto zapisać się do prywatnej kliniki. Faktem niestety jest, że wielu Polaków na podjęcie takich kroków nie stać. Należy więc czekać na poprawę sytuacji w NFZ.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….